План конспект уроку з української мови 3 клас

План конспект уроку з української мови 3 клас


Тема 1. Закріплення вивченого про речення в 1-2 класах.
Мета. Закріплювати знання учнів про основні ознаки речення та його оформлення на       
            письмі; розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища, робити висновки,
            доводити власну думку, будувати міркування, інтонаційну виразність;   
            виховувати любов до природи, до рідного краю.
Обладнання. Назви зупинок, загадки, осіннє листя з реченнями, вірші Т.Г. Шевченка.
                                                      Хід уроку
I.      Організація класу до уроку.
Дзвенить дзвінок,
Починається урок.
Будем гарно працювати,
Щоб мову рідну добре знати.
II.      Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми знову вирушаємо у цікаву мандрівку Країною Грама­тики, зокрема, їдемо до містечка Речення. Там живуть великі і малі ро­дини, а на вулицях розташовані різні знаки. До міста Речення ми ідемо уже вдруге, а тому дещо про речення ви уже знаєте.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1 .     Зупинка "Майдан Повторення".
       а) Гра «Мікрофон»
 - Пригадайте, з чого складається наше мовлення? (З речень)
 - З чого складається речення? (зі слів)        
 - Скільки слів може бути в реченні? (1 і більше)
 - Як розташовані слова? (Зв’язані між собою)
 - Що виражає речення? (Закінчену думку)
 - Як відокремлюється речення в усному мовленні? (Паузою)
 - А на письмі? (Крапкою)
      б)  Розминка
 - До нашого міста завітала гостя. Відгадайте, хто вона?
              Невидимка ходить в гаї,
              Всі дерева роздягає. (Осінь)
 -  Які прикраси вона принесла з собою, як ви гадаєте?
 -  Назвіть, які помічники є в Осені. (Місяці вересень, жовтень, листопад)
 -  Чому вересень назвали вереснем? Жовтень жовтнем? Листопад листопадом?
     (Учні висловлюють свою думку у вигляді міркування)
  Зразок. Вересень так назвали, тому що … .
 -  Чарівниця-осінь пропонує вам виконати її завдання: поділити текст на речення.
      в) Поділ тексту на речення та їх інтонування (запис на дошці).
    Минув вересень розвіялись пахощі осінніх квітів запроменіло листя на дикій груші засумувала ніжна берізка затихли гаї та діброви відлетіли у вирій співочі птахи
-         Знайдіть межі кожного речення і прочитайте.
     -    Знижуйте голос і робіть паузи в кінці кожного речення.
     -    Скільки речень у тексті? (Шість.)
     -    Як це довести? кожному реченні про щось розповідається.)
     -    Про що говориться у першому реченні? У другому? І т. д.
Висновок. У кожному реченні виражена певна думка.
2.       Зупинка «Каліграфічна».
В в   В в   Вв   Вв  вв  ви   ій   вирій
У теплий вирій путь далека пролягла у сизій млі... (В. Лучук).
-         Що це ми записали? (Речення). Доведіть.
-         Вимовте звуки у слові вирій.
     -    Якими буквами вони позначені на письмі?
     -   Які слова у реченні каліграфічної хвилинки не можна перенести з рядка на рядок?  Чому?
3. Зупинка «Поетична».
         Робота над віршем.
а)       Слухання вірша.
... Світає.
Край неба палає.
Соловейко в темнім гаї
сонце зустрічає (Т. Шевченко).
б)      Бесіда за текстом вірша.
- Скільки в тексті речень?
- Із скількох слів складається перше речення?
- Назвіть друге речення, третє.
- Про кого говориться в останньому реченні?
(Звернути увагу учнів на те, що речення може складатися і з одного слова)
  Вечоріє. Холодно. Зима. Літо.
4. Зупинка «Досліджувальна». Закріплювання знань про основну ознаку речення.
-   Покидаючи наше місто, Осінь розгубила свої листочки. (Речення записані на листочках)
(Вузенька покручена стежка вела через  
За селом починався березовий гай
На сході сонце стало
Ліс восени став багряним)
-         Прочитайте всі рядки слів. Чи всі ці рядки ми можемо назвати реченнями?
-         Які з них не є реченнями? Чому? (Бракує слів для повного вираження думки.)
-         Доповніть незавершені речення.
Висновок.
-         Прочитайте ще раз усі речення.
-         Чи виражає кожне з них певну думку?
-         Про що говориться в кожному реченні?
-         Чи зв’язані ці речення за змістом і можемо ми назвати це текстом? Чому? Доведіть свою думку, починаючи так: «Я вважаю, що це …, тому що ….
-         Що таке речення?
-         Записати речення, які доповнювали. Підкреслити головні слова.
5.  Фізкультхвилинка.
6. Зупинка "Вулиця Тренувальна".
               Вправа 89.
а)       Бесіда за текстом вірша.
-  Прочитайте напам'ять вірш "Жовтень".
-  Скільки в ньому речень?
-  Про кого або про що говориться в кожному реченні? Що саме говориться?
-  Поставте питання до слова осінь.
-  Чому про неї говориться, як про істоту? (Ходить гаєм.)
-  Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
б)      Словесне малювання.
 -  Складіть за малюнком кілька речень про осінь.
-  Запишіть ці речення.
7. Зупинка «Провулок Інтонаційний»
Вправа 90 (1 завдання).
      Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи кожне речення.
      В кінці абзацу робіть довшу паузу.
8. Зупинка «Домашнє завдання»
Вправа 91 (2 завдання)
- Списати 1, 2 абзаци, у виділених реченнях підкреслити головні слова.
9.  Зупинка «Перехрестя Творче».
      Запишіть тільки ті речення, які відповідають даним моделям.
Що роблять? що?
Що робить?
Як? що? що роблять?
    Минають дні. Минають ночі.
    Сонце світить.
    Світає. Тихесенько вітер віє.
    Листя опадає.
IV.Підсумок уроку. Зупинка «Підсумкова»
1.     Проблемна гра «Так чи ні».
Речення складається з окремих слів. (Ні)
Речення складається зі слів, зв’язаних між собою. (Так)
Речення виражає завершену думку. (Так)
На письмі речення виділяється паузою. (Ні)
В усному мовленні  речення виділяємо інтонаційно. (Так)
2.     Гра «Впіймай речення оплесками».
Учень читає. Читає книжку. Гаряче серце. Б’ється серце. Шелестить пшениця. Золота пшениця.
3.     Бесіда.
-         Як називається містечко Країни Граматики, яким ми сьогодні мандрували на уроці?
-         Що вам найбільше сподобалось?

Немає коментарів:

Дописати коментар